sv: sv: sv: Undervognsbehandling med Hydraulikolie - Kan man det ? (14-10-2004 19:44:47)
Kim Horsevad #6594, reg. njy
Hej!
Angående linolie som rustbeskyttelse...
Linolie har - udover krybeegenskaber - også en meget lang tørretid. Netop det at olien ikke stivner til et hårdt lag gør det velegnet til rustbeskyttelse.
Men husk på at der således også kræves ny påføring med væsentligt kortere intervaller end med ordinært rustbeskyttelsesmiddel.
Det som egentligt er rart med linolie er jo også linoliens forholdsvise ugiftighed og uproblematiske nedbrydning i nærmiljøet, hvilket jo nemt kan blive en umiddelbar fordel for "hjemmefuskeren" som ikke har tilgang til en sprøjtehal med ordentlig udsugning og kontrolleret opsamling af spild.
Så vidt jeg ved bruges linolie ikke som rustbeskyttelse i udstrakt grad i Danmark; hvorimod det er en almindelighed flere steder i Sverige. I Sverige sælges således også flere professionelle rustbeskyttelsesprodukter på linoliebasis.
Almindelig rå linolie har dog de eftertragtede rustbeskyttende egenskaber direkte "fra flasken" så der er ikke umiddelbar grund til at købe dyrere forarbejdede produkter. Det eneste problematiske vil være genbehandlingsintervallet.
Har derudover rigtigt gode erfaringer med dinitrols produkter som også residerer i den forholdsvis ugiftige ende af produktskalaen...
Med Venlig Hilsen,
Kim Horsevad
PS: Klude og tøj som er vædet med linolie kan selvantænde. De skal enten afbrændes kontrolleret eller vaskes umiddelbart efter brug. Alternativt opbevares i en metalbeholder med tætsluttende metallåg.