sv: Justering af lygter (15-01-2006 19:17:35)
Alexander Thorstein & Birgith Jørgensen #7334, reg. nvsj
Du skriver ikke om din Disco' er en S, SE eller HSE version.
S-udgaven er udstyret med alm. halogenforlygter og almindelig affjedring (med mindre du har valgt andet) og bør derfor have en "knap" i kabinen, hvorpå du kan regulere "rækkevidden" på nærlyset, hvis du læsser bilen tungt (evt. med svigermor??!!)
SE og HSE er begge standardudstyret med luftaffjedring og bixenon-forlygter hvorfor man som fører IKKE har mulighed for at regulere "rækkevidden" fra kabinen ved hjælp af en knap. Dette skyldes at luftaffjedringen fungerer som en slags gyro, og derved altid holder bilen i "water" i forhold til bilens vægt og underlag. Xenonlygter er 2,5 gange kraftigere end almindelige halogenlygter, og kræver ALTID automatisk niveauregulering og forlygtevaskere. (derfor er ingen T-Hansen eller lignende xenon/HID-kit lovlige til gadebrug!!)
Såfremt man har tilvalgt adaptiveforlygter (Kræver SE/HSE-niveau) vil man bemærke, at lygterne kører ned/op og ud/ind hver gang man starter bilen. Dette gøres for, at "nulstille" lygterne, samt kontrollere, at alle motorer i lygterne fungerer efter hensigten. (efter devicen: tillid er godt - kontrol er bedre)
Idet optikken i en xenonlygte er bedre, end i almindelige halogenlygter vil lyset være skarpere afgrænset - det vil sige,at man kan i teorien tegne en streg på tværs af vejbanen, og på ens egen side (set fra bilen) vil vejen være fuldt oplyst, men op den anden side vil det være mørk nat (øde sted, boss - citat:Familien Gyldenkål).
Første gang jeg kørte i en Disco' 3 med xenonlygter syntes jeg også at lyset var MEGET kort, og værkstedet mente da også at lygterne måske ikke var justeret korrekt (det var en lånebil fra importøren)
Men "rækkevidden" er generelt et problem, som der desværre ikke er nogen lovlig(eller forsvarlig)løsning på(forstået, på den måde,at almindeligt halogenlys er mere diffust og har mere "strølys" pga. "ringere" optik og derfor synes længere). Mit råd til dig er: kør på et hvilket som helst værksted og få dem til, at kontrollere lygterne ved hjælp af et lygtejusteringsappararat. hvis de, om nødvendigt, ikke vil/kan rette på justeringen, er du nødt til at frekventere et LR-værksted, - eller kom til en værkstedsaften i Nordvestsjælland. Jeg har lige skaffet et Hella lygtejusteringsappararat, og vil gerne hjælpe dig med at justere dem. Det er egentlig ret nemt, MEN KAN KUN GØRES ved hjælp af et lygtejusteringsappararat - og IKKE væggen hjemme i garagen - og slet ikke ved xenonforlygter - dette gælder alle lygtetyper og alle bilmærker - lige fra Lada til Land Rover.
Fiat Lux - Der blive lys.
Held & lykke med lyset - sig til hvis jeg skal hjælpe dig!