sv: sv: sv: strandkørsel (03-04-2006 20:21:50)
Kenneth Poulsen #0435, reg. l-f
Hej Søren, det de eneste steder jeg lige kan komme på, der er offentlige og tilladt, er ebbevejen til Mandø, og stranden mellem Løkken og Blokhus på toppen af Jylland.
Ellers er det meget dårlig 4X4 humor at køre rundt på strandene, også "bare lige" hen til vandkanten.
Som kuriosum kan jeg fortælle at vi i region Lolland/Falster 1 gang om året for lov til at køre på østkysten af Falster, en strækning på ca. 10 km frem og tilbage, men det kræver stort set et helt års arbejde af få tilladelserne i hus hos politet, digelauget, samtlige lodsejere, amtet, skoven, kommunen osv.
Vi kører selvfølgelig meget forsigtigt, intet fræs og tager meget hensyn når der er fodgængere, turen foregår sidst i november så stranden er ikke overrendt.
MVH
Kenneth Poulsen - med "sanditære" forhold på Østfalster