Land Rover Forum

Svar på indlægget:

sv: sv: sv: Rustbeskyttelse (12-10-2002 17:40:46)
S. Vels
Jeg har d.d. afprøvet ren rå linolie fra Borup i en skidtbillig havesprøjte. Kors hvor det sviner. Jeg fik et spild på ca. 50-75%. Men stadig meget billigere end Pava etc.

I spildet er ikke indregnet de par liter der forsvandt da slangen hoppede af trykbeholderen.

Før i tiden brugte jeg "nams". Brugt gearolie, linolie og tectyl påført med pensel. Arbejdet i dag var en ren fornøjelse med sprøjten.

Luk sprøjten tæt uden tryk efter brug. Så stivner olien ikke (den er heller ikke stiv i dunken, så kunne man ikke få den ud).

Man skal dog passe på med stof vædet med linolie. Det kan selvantænde. Kassér klude med det samme eller prop dem ned i dunken og luk den før den smides ud. Kedeldragten bør vaskes med det samme eller lægges i blød.

Med venlig hilsen
S. Vels
Du skal være logget ind for at kunne vedlægge billeder.
Indtast sidste bogstav i ordet "intercooler"
Retningslinier for indlæg i Land Rover Forum #07, 22. september 2014
  • Rover Forum er et forum for Dansk Land Rover Klub og andre Land Rover-interesserede der søger hjælp og vejledning i alle tænkelige forhold, der vedrører det at have en Land Rover.
  • Brug Rover Forum til at få svar på dine spørgsmål - eller hjælp andre til at få svar på deres.
  • Brug ikke Rover Forum til "snik-snak". Rover Forum er ikke en chat.
  • Hold en sober tone!
  • Tal pænt i god tone med respekt for andre.
  • Brug skrift-sprog - ikke tale-sprog (fyld ikke dit indlæg op med smileys, sms-forkortelser, o.lign.)
  • Skriv ikke hele dit indlæg med STORE BOGSTAVER. Så lyder det som om du råber.
  • Personlige angreb, ukvemsord og tilsvininger accepteres ikke.
  • Hold tråden/emnet. Når du svarer på indlæg, så hold dig til det aktuelle emne/spørgsmål. Start en ny tråd, hvis du har kommentarer som ikke relaterer sig til det oprindelige emne.
  • Enhver form for forsøg på køb/salg/bytte accepteres ikke i Rover Forum - brug istedet Rover Børsen eller kontakt folk direkte.
  • Indlæg oprettet i falsk navn accepteres ikke.
  • Indlæg der overtræder eller opfordrer til overtrædelse af gældende dansk lov accepteres ikke.
  • Indlæg der indeholder links til download af ulovligt materiale accepteres ikke.
  • Indlæg kan af en administrator blive flyttet til andre emner, hvis det skønnes hensigtsmæssigt.
  • Indlæg kan af en administrator blive markeret som "Kun for medlemmer".
Indlæg i Rover Forum der ikke overholder ovenstående retningslinier vil uden varsel og advisering blive slettet af en af Rover Forums administratorer.