Land Rover Forum

Svar på indlægget:

sv: sv: sv: jeg har købt mig en.... (24-07-2008 23:20:43)
Stefan Wandel #6008, reg. øjyl
Prøv at skrue niplerne ud - det kan være at der er noget galt længere inde (altså en prop af en slags) - så selv om niplen er ok, kan fedtet således ikke passere videre.
prøv at stikke en metalpind ind i hullet til herligheden og se hvorledes det ser ud det der sidder på pinden. Tjek ligeledes niplen fra gevindsiden af - det kunne tænkes at der sidder noget og blokerer.
Eller ved jeg ikke hvad det kan være.
Jeg ved bare fra min sejltid af, når jeg befandt mig det varmeste sted inde i skorstensrøret, hvor en række pumper naturligvis var placeret, der havde niplerne det med at strejke og de skulle fornys ofte (uvist af hvilken grund) - en visuel inspektion løste ikke mysteriet, da det hele så OK ud.
Prøv at skift til nyt.
Stefan
Du skal være logget ind for at kunne vedlægge billeder.
Indtast sidste bogstav i ordet "lydpotte"
Retningslinier for indlæg i Land Rover Forum #07, 22. september 2014
  • Rover Forum er et forum for Dansk Land Rover Klub og andre Land Rover-interesserede der søger hjælp og vejledning i alle tænkelige forhold, der vedrører det at have en Land Rover.
  • Brug Rover Forum til at få svar på dine spørgsmål - eller hjælp andre til at få svar på deres.
  • Brug ikke Rover Forum til "snik-snak". Rover Forum er ikke en chat.
  • Hold en sober tone!
  • Tal pænt i god tone med respekt for andre.
  • Brug skrift-sprog - ikke tale-sprog (fyld ikke dit indlæg op med smileys, sms-forkortelser, o.lign.)
  • Skriv ikke hele dit indlæg med STORE BOGSTAVER. Så lyder det som om du råber.
  • Personlige angreb, ukvemsord og tilsvininger accepteres ikke.
  • Hold tråden/emnet. Når du svarer på indlæg, så hold dig til det aktuelle emne/spørgsmål. Start en ny tråd, hvis du har kommentarer som ikke relaterer sig til det oprindelige emne.
  • Enhver form for forsøg på køb/salg/bytte accepteres ikke i Rover Forum - brug istedet Rover Børsen eller kontakt folk direkte.
  • Indlæg oprettet i falsk navn accepteres ikke.
  • Indlæg der overtræder eller opfordrer til overtrædelse af gældende dansk lov accepteres ikke.
  • Indlæg der indeholder links til download af ulovligt materiale accepteres ikke.
  • Indlæg kan af en administrator blive flyttet til andre emner, hvis det skønnes hensigtsmæssigt.
  • Indlæg kan af en administrator blive markeret som "Kun for medlemmer".
Indlæg i Rover Forum der ikke overholder ovenstående retningslinier vil uden varsel og advisering blive slettet af en af Rover Forums administratorer.