Land Rover Forum

Svar på indlægget:

sv: sv: sv: sv: sv: jeg har købt mig en.... (25-07-2008 00:31:52)
Kristian Elof Sørensen #7086, reg. nsj
Der skal bruges rimeligt meget vold både for at få dimsen for enden af slangen til at sidde fast på niplen og for at få den løs igen.

Når den skal løs er udfordringen at trække lige selvom man skal flå til, for trækker man skævt risikerer man at knække smøreniplen. Derfor er det klogt at have et par ekstra nipler og et renseværktøj til deres gevind ved hånden.

Start altid med lige at prikke til den lille kugle inde i smøreniplen med spidsen af en ph0 skruetrækker eller lignende, for sidder kuglen fastpga. skidt kommer du ingen vegne.

Fedtsprøjter er generelt noget en vis herre har skabt på en rigtig dårlig dag.

Du skal være logget ind for at kunne vedlægge billeder.
Indtast første bogstav i ordet "balljoint"
Retningslinier for indlæg i Land Rover Forum #07, 22. september 2014
  • Rover Forum er et forum for Dansk Land Rover Klub og andre Land Rover-interesserede der søger hjælp og vejledning i alle tænkelige forhold, der vedrører det at have en Land Rover.
  • Brug Rover Forum til at få svar på dine spørgsmål - eller hjælp andre til at få svar på deres.
  • Brug ikke Rover Forum til "snik-snak". Rover Forum er ikke en chat.
  • Hold en sober tone!
  • Tal pænt i god tone med respekt for andre.
  • Brug skrift-sprog - ikke tale-sprog (fyld ikke dit indlæg op med smileys, sms-forkortelser, o.lign.)
  • Skriv ikke hele dit indlæg med STORE BOGSTAVER. Så lyder det som om du råber.
  • Personlige angreb, ukvemsord og tilsvininger accepteres ikke.
  • Hold tråden/emnet. Når du svarer på indlæg, så hold dig til det aktuelle emne/spørgsmål. Start en ny tråd, hvis du har kommentarer som ikke relaterer sig til det oprindelige emne.
  • Enhver form for forsøg på køb/salg/bytte accepteres ikke i Rover Forum - brug istedet Rover Børsen eller kontakt folk direkte.
  • Indlæg oprettet i falsk navn accepteres ikke.
  • Indlæg der overtræder eller opfordrer til overtrædelse af gældende dansk lov accepteres ikke.
  • Indlæg der indeholder links til download af ulovligt materiale accepteres ikke.
  • Indlæg kan af en administrator blive flyttet til andre emner, hvis det skønnes hensigtsmæssigt.
  • Indlæg kan af en administrator blive markeret som "Kun for medlemmer".
Indlæg i Rover Forum der ikke overholder ovenstående retningslinier vil uden varsel og advisering blive slettet af en af Rover Forums administratorer.